4 minutes reading time (705 words)

Na Bani w klubie ?Plama?

Po latach znów w Trójmieście
Jeden z czołowych zespołów z kręgu poezji śpiewanej i piosenki turystycznej, trójmiejska grupa Na Bani, po kilku latach nieobecności na rodzimych scenach, wystąpi w Gdańsku, promując swoją najnowszą płytę, ?Świat bez tła?.
Koncertując w całym kraju, zespół Na Bani raczej rzadko pojawia się na scenie we własnym mieście ? w ciągu bez mała dwudziestolecia swojego istnienia, koncertów ?na miejscu? miał ledwie kilkanaście. Tym trudniejszą do przegapienia okazję będą mieli trójmiejscy miłośnicy szeroko rozumianego folku, piosenki literackiej czy turystycznej, w najbliższy piątek, 8 kwietnia.

Zespół pojawi się wówczas w dobrze znanym z ciekawych imprez kulturalnych gdańskim klubie ?Plama?. Zaprezentuje tam zarówno swoje starsze utwory, nie wyłączając tych najbardziej popularnych, jak też najnowsze piosenki z płyty, która swoją premierę miała w połowie marca podczas łódzkiego festiwalu Yapa.
Płyta ?Świat bez tła? również ma charakter przekrojowy ? autorzy sięgnęli na niej i do swoich najstarszych piosenek turystycznych sprzed lat kilkunastu, które od dawna żyją już własnym życiem na górskich szlakach, i do swoich najświeższych fascynacji, inspirowanych etnicznie i rockowo, realizowanych przy użyciu bardzo szerokiego instrumentarium ? od bliskowschodnich instrumentów w rodzaju sazu czy udu, po kwartet smyczkowy. Płyta charakteryzuje się bardzo szeroką rozpiętością gatunkową ? znajdziemy tam tradycyjną balladę poetycką, folkowe songi, piosenkę morską, ale także reggae i całkiem rockowe brzmienia, a wszystko to doprawione nutą nawiązującą do muzyki klasycznej.
Obie płyty zespołu (?Świat bez tła? oraz wcześniejsza ?Nad poziomem morza?) będą do nabycia przy okazji koncertu. Zapraszamy!

Koncert zespołu Na Bani.
Piątek, 8 kwietnia, godz. 19:00, klub Plama, Gdańsk-Zaspa, ul. Pilotów 11.
Cena biletów: 10 zł.


Uzupełniające info o zespole:

Zespół był wielokrotnym laureatem i gościem licznych festiwali muzycznych, jak Bazuna, Giełda Piosenki Studenckiej, Bieszczadzkie Anioły, Yapa, Bakcynalia, Łykend, czy Wibram. Od roku 1999 r. grupa stale koncertuje na terenie całego kraju, a przez dłuższy czas była związana z dużym i popularnym przedsięwzięciem muzycznym ?W górach jest wszystko, co kocham?, w ramach którego brała udział w realizacji wieloletniego cyklu koncertów oraz nagraniach płyt, dokonanych wspólnie z innymi wykonawcami. 15-lecie działalności zespół podsumował autorską płytą koncertową ?Nad poziomem morza?, nagraną w Radiu Gdańsk, już poza projektem ?W górach?. Po ukończeniu ?osiemnastki? wydał drugą, studyjną już płytę, ?Świat bez tła? w gdańskim studiu Mariusza Wilke. W przygotowaniu kolejne płyty.

Grupa powstała w 1992 r., podczas wędrówki po Beskidach. Założyli ją studenci wydziału prawa Uniwersytetu Gdańskiego. Początkowo zespół wykonywał głównie utwory z gatunku piosenki turystycznej (nazwa grupy pochodzi zresztą od szczytu w Beskidzie Żywieckim, u stóp którego powstał pierwszy jej utwór). Szybko jednak zaczął rozszerzać swoje muzyczne i tekstowe emploi o poezję śpiewaną, balladę, piosenkę morską, folk, by z czasem wypracować własny, międzygatunkowy styl, w ramach którego nie stroni nawet od wpływów rockowych czy reggae. Jako że członkowie Na Bani wcześniej eksperymentowali z rozmaitymi gatunkami w innych formacjach, zespół nie stroni ani od wpływów muzyki popularnej, ani muzyki poważnej.

Charakterystyczną cechą twórczości zespołu jest odcięcie się od typowej dla gatunku, z którego wyrósł, prostoty kompozycji i aranżacji. Nawet tych piosenek Na Bani, które dają się zakwalifikować jako piosenka turystyczna, nie można zmieścić w typowym dla niej zestawie nieskomplikowanych, ?ogniskowych? akordów. Niemal wszyscy członkowie zespołu udzielają się podczas koncertów wokalnie, dzięki czemu udaje się osiągać ciekawe, wielogłosowe efekty. Uzyskanie różnorodności muzycznej poszczególnych utworów ułatwia ponadto fakt, że muzykę pisze w zespole pięć osób, każda we własnym stylu. Także zespołowe instrumentarium stale się rozrasta ? przez grupę od początku istnienia przewinęło się około 20. muzyków, jej skład jest bowiem dość płynny.
Obecnie zespół tworzą: Maria Michalska (wokal, gitara), Agnieszka Rybak (wokal, flet poprzeczny, fortepian), Magdalena Snarska-Teległow (wokal, gitara klasyczna, fortepian), Iwona Trojanowska (wokal, skrzypce), Krzysztof Gardulski (instrumenty perkusyjne) i Tomasz Nalikowski (wokal, gitara klasyczna). Liderem formacji jest Bartłomiej Adamczak (wokal, gitara akustyczna, instrumenty perkusyjne, fortepian), znany szerszej publiczności jako perkusista, także z występów ze Słodkim Całusem Od Buby i Bez Jacka, jak również z takimi trójmiejskimi zespołami, jak Mordy, Chlupot Mózgu, czy wcześniej Ego.

Nie mniejszą wagę zespół przywiązuje do jakości warstwy tekstowej ? korzystając zarówno z dorobku mniej lub bardziej znanych polskich poetów (m.in. Jerzego Harasymowicza, Władysława Broniewskiego czy Roberta Marcinkowskiego), jak też ? w przypadku większości piosenek - wykonując własne teksty, głównie autorstwa współzałożyciela zespołu, Tomasza Borkowskiego. Troska o wysokie walory literackie przygotowywanych utworów, niezależnie od ich gatunku, od początku była jednym z priorytetów Na Bani i stała się znakiem firmowym zespołu.




Stachuriada 24-26 Czerwca
Konkurs - Wygraj Bilet-03/11-Festiwal Nastroje
 

Comments

No comments made yet. Be the first to submit a comment
Already Registered? Login Here
piątek, 29 marzec 2024

Captcha Image